Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Щодо індексації нормативної грошової оцінки земель

     Одним із принципів землекористування і землеволодіння в Україні є його платність, тобто землевласники зобов’язані сплачувати земельний податок, а землекористувачі – оренду плату. Базисом нарахування податку (орендної плати) слугує нормативна грошова оцінка (НГО). НГО є розрахунковою величиною, яку визначає Держкомзем України за методикою, затвердженою КМУ. Необхідність застосування НГО зумовлена тим, що в момент введення земельного податку, на початку 90-х років, в Україні не існувало ринкового обороту землі; відповідно, земля як економічний актив не мала грошової вартості. З формуванням ринку землі в Україні виникає можливість визначати вартість землі за цінами ринкового обігу; відповідно, НГО поступово втрачає своє значення. Невипадково Держкомзем останнім часом наголошував на своєму намірі відмовитися від НГО як базису нарахування земельного податку (орендної плати). Власне, цей процес розпочався минулого 2008 року, коли уряд запровадив стягнення земельного податку, виходячи з цін придбання ділянок.

     Але до тих пір, поки діє НГО, існує необхідність її уточнення – як у зв’язку із змінами характеристик ділянок, так і у зв’язку із інфляційними процесами в економіці країні. Якщо НГО не враховуватиме інфляцію, держава отримуватиме суму податку яка з кожним роком буде все менше відповідати значенню землі як активу.

    Для уточнення НГО у зв’язку із інфляційними процесами використовується спеціальний показник – коефіцієнт індексації НГО земель. Коефіцієнт індексації НГО земель визначається за правилами, затвердженими постановою КМУ від 12 травня 2000 року №783. Формула індексації така: грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт (Кі), що визначається за формулою: Кі = [I - 10]:100, де I - середньорічний індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація. Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться.

     Для індексації НГО використовується середньорічний індекс інфляції. Середньорічний індекс інфляції - це величина, яка характеризує співвідношення двох значень: зростання цін поточного року загалом до зростання цін минулого року загалом. Тобто індекс споживчих цін та середньорічний індекс інфляції - різні величини: перша величина характеризує поведінку цін, а друга величина – поведінку власне інфляції.

     Наприклад, у 2005 році середньорічний індекс інфляції становив 113,5%, а індекс споживчих цін 110,3%; у 2004 році - 109% і 112,3% відповідно; у 2003 році 105,2% і 108,2% відповідно.

     За повідомленням Держкомзему України, станом на 01.01.2009 необхідно про індексувати НГО за 2008 рік на коефіцієнт індексації 1,152, який розраховано виходячи з середньорічного індексу інфляції за 2008 рік – 125,2 % (Кі = [125,2-10]:100).

     Це означатиме, що НГО станом на 1 січня 2009 року збільшується в 1,152 рази. Якщо 31 грудня 2008 року НГО ділянки становила 10 тисяч гривень, то 1 січня 2009 року НГО становить 11,52 тисячі грн. Відповідним чином зростуть усі платежі, що розраховуються на базі НГО: земельний податок, орендна плата за землі державної і комунальної власності, орендна плата за земельні частки (паї), державне мито.

 

ІРЦ спеціально для газети "Експрес"

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн