Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Міліард: багато чи мало?

 

Моя Земля - 31/12/2011:
 

Прес-служба Державного агентства земельних ресурсів України повідомила 30 грудня 2011 року, що до Державного та місцевих бюджетів з початку 2011 року надійшло 1 мільярд гривень, у тому числі - до Державного бюджету - 101,8 мільйона гривень за рахунок продажу земельних ділянок та прав оренди на них. Органи місцевого самоврядування та виконавчої влади забезпечили продаж 3,2 тисячі земельних ділянок та прав оренди на них загальною площею 7,9 тисячі гектарів, вартістю 683,7 мільйона гривень. На земельних торгах продано 68 земельних ділянок площею 66,05 гектара, вартістю 60,9 мільйона гривень та прав оренди на 499 земельних ділянок загальною площею 6,83 тисячі гектара, вартістю 25,6 мільйона гривень.
Таким чином, на первинному земельному ринку в принципі збереглися тенденції минулих років. По-перше, земельні торги відбуваються в умовах недостатньої правової бази, що, за думкою Конституцйного Суду України, суперечить Конституції України. Відповідно, гроші за землю, відчужену на аукціонах, отримані безпідставно, а права, набуті на аукціонах, не мають належної легітимності. Інвестори, напевно, мріють про саме такі умови ведення бізнесу.
По-друге, більшість ділянок відчужено без конкурентних процедур (понад 80%). Та в контексті нашого першого висновку це можна тлумачити як дотримання принципів правової держави. Щоправда, це дотримання має явно половинчастий характер, адже ЗКУ в принципі вимагає відчужувати землю на конкурентних засадах, та виконання цієї вимоги унеможливлене відсутністю закону. Чудова ілюстрація до "високого" місця України в різноманітних світових рейтингах: корумпованості, конкурентоздатності, умов ведення бізнесу тощо.
По-третє, звертає на себе увагу певна неспіврозмірність показників: так, на аукціонах продано 17,7% ділянок за кількістю, 31,3% - за площею та 8,65% - за вартістю. Звичайно, це можна пояснити властивостями ділянок, але з огляду на доступність лише загальних показників, ми можемо зробити висновок, що здебільшого на аукціони потрапляють не найбільш "цікаві" ділянки.
Середньостатистична ділянка, продана з аукціону, має площу 0,97 га та вартість 0,895 млн. грн (92,27 грн.кв.м). При продажі прав оренди така ділянка має площу 13,687 га, а право оренди коштує 3748 грн./га (3,75 грн.кв.м). Відповідно, можна припустити, що ділянки передавалися в оренду для цілей ведення сільськогосподарського виробництва або створення рекреаційних та інших подібних об"єктів.

 

ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні" - 2011
 

 

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн