Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Чому земельний кадастр вестиметься у двох форматах: паперовому та електронному

 

"Земельна реформа в Україні" - 28/10/2011:

 

До 2025 року Державний земельний кадастр в Україні вестиметься у "подвійному" - паперовому та електронному - варіанті. Це передбачено законом "Про державний земельний кадастр". Лише потім буде ухвалено рішення про подальший формат.

Чим викликана потреба збереження паперових носіїв після запровадження Автоматизованої системи державного земельного кадастру і яким тут є світовий досвід?

Як є зараз?

Зараз уся кадастрова інформація в Україні зберігається у двох форматах: паперовому та електронному. Це передбачено вже самим порядком подачі земельної документації: технічна документація (у паперовому вигляді) та обмінний файл (її електронний варіант). На технічній документації роблять відповідну відмітку, а інформацію з обмінного файлу завантажують до Автоматизованої системи державного земельного кадастру (АС ДЗК).

У результаті оформлення земельних документів теж маємо два типи носіїв: паперові - Державний акт на право власності або право користування, Поземельна книга, Книга записів про державну реєстрацію, та електронні версії цих документів в АС ДЗК.

Чому папери такі важливі

Закон України "Про державний земельний кадастр" передбачає, що у випадку різночитання між електронним та паперовим варіантами, перевага віддається даним, викладеним на папері.

Пріоритет паперів фахівці пояснюють кількома причинами.

По-перше, в країні ще немає досвіду запровадження та ведення винятково електронного документообігу. Більше того: АС ДЗК, яка є електронною системою формування, збереження, передачі та аналізу величезного обсягу різнопланової реєстраційної та кадастрової інформації, формально ще не діє, і, відповідно до чинного законодавства, має запрацювати тільки з січня 2012.

По-друге, величезну кількість паперових архівів органів земельних ресурсів ще не оцифровано. І допоки всі вони не будуть оцифровані і занесені до АС ДЗК (відповідно до законодавства, це має бути зроблено до 2025 року), документи на папері залишатимуться первинним джерелом інформації.

По-третє, переважаюча частина суспільства ще не сприймає електронні засоби збереження та передачі інформації як авторитетні та пріоритетні. Власники звикли тримати в руках "папірець з печаткою"; та й значна частина чиновників сприймає інформацію тільки в паперовому вигляді. Відповідно до законодавства головним документом, що підтверджує право власності особи на земельну ділянку, також є паперовий примірник державного акту без необхідності мати відповідний запис в АС ДЗК.

Втім, саме паперовий формат є більшим фактором ризику щодо достовірності інформації. Були непоодинокі випадки, коли пачками "губилися" порожні бланки державних актів, а потім "випливали" у вигляді підробних документів. А потреба посиленого контролю за документообігом породила додаткові функції, додаткову звітність щодо використання бланків та штатні одиниці. Отже, паперовий формат складно назвати надійним – проте й відмовитися від нього за відсутності альтернативи складно.

Як воно за кордоном

Швеція, яка вже з 70-х років минулого століття веде свій електронний земельний кадастр, кілька років як відмовилася від паперу. Усі працюють з електронним форматом. Навіть усі архіви переведено в електронний варіант. Але на налагодження такої системи з завантаженням у неї усіх даних накопичених за 300 років існування Шведського кадастру у шведів пішло понад 40 років.

Більшість європейських країн мають "дубльований" формат земельного кадастру - паперовий та електронний. Але існує загальна тенденція - тяжіння до електронних форматів кадастру. Кожна країна визначає для себе пріоритетність того чи іншого носія інформації. Наприклад, у США у багатьох штатах пріоритет мають відомості, вказані в електронних версіях.

Проте геть повністю відмовитися від паперових носіїв не вдається поки що нікому. Загальносвітова практика - видача "на папері" витягів із кадастру, які містять потрібну інформацію, але - з обмеженим терміном дії. В Україні, як планується, витяги з кадастру надаватимуться з січня 2012 року.

 

Матеріал підготовлено в рамках інформаційної кампанії проекту Світового банку "Видача державних актів
на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру"

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн