Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Краще пізно, ніж ніколи

 

Держземагентство - 28/09/2011:

 

Сергій Тимченко: Ми маємо історичний шанс побудувати в близькому майбутньому один з найдосконаліших електронних кадастрів у світі

 

- Кадастровий облік якісних характеристик земель, їх безперервний моніторинг, поряд з кількісним обліком і оцінкою, посідають важливе місце в системі наших національних пріоритетів, - наголосив Голова Держземагентства України Сергій Тимченко у доповіді на II щорічній конференції країн СНД і Балтії "Система державної реєстрації прав і кадастрового обліку: створення, розвиток і удосконалення", що проходить у Москві.

Очільник земельного відомства, зокрема, акцентував увагу на тому, що в нашій країні з 604 тисяч квадратних кілометрів території 420 тисяч становлять сільськогосподарські угіддя. Знамениті українські чорноземи, навіть при нинішньому недосконалому технологічному рівні агровиробництва, дають змогу забезпечувати власне населення якісними продуктами харчування і бути одним з ключових гравців на світовому ринку сільгосппродукції.

- Так сталося, що будувати автоматизовану систему державного земельного кадастру ми почали одними з останніх у Європі. З одного боку, у цьому доброго мало. А з іншого - ми отримали історичний шанс: навчаючись на чужих помилках і уважно вивчаючи кращі зразки, побудувати в близькому майбутньому один з найбільш досконалих електронних кадастрів. Як на мене, обговорення проблематики щодо побудови новітньої системи державного земельного кадастру на міжнародному рівні є надзвичайно важливою справою, як і вивчення досвіду закордонних колег, що лідирують у сфері кадастрових технологій, а також досвіду країн, з якими ми тісно пов'язані спільною правовою традицією, схожими соціально-економічними проблемами і близькими стартовими умовами побудови кадастру. Хочу підкреслити, що Держземагентство України відкрите до широкого міжнародного співробітництва та готове брати участь у виробленні глобальних підходів у сфері побудови та вдосконалення автоматизованих кадастрово-реєстраційних систем, - сказав на завершення Сергій Тимченко, звертаючись до колег з країн СНД та Балтії.

 

Довідково

Формування національної моделі кадастру в Україні почалося в 1993 році з прийняттям відповідної постанови Уряду. Однак економічна криза 90-х гальмувала розвиток національної системи кадастру, її автоматизації. Створена за радянських часів планово-картографічна основа практично не оновлювалася. На початок 1998 року було автоматизовано не більше 3 відсотків кадастрових процесів. Домінуючими залишалися "паперові технології". Урядова Програма створення автоматизованої системи державного земельного кадастру на 1998-2005 роки дала старт процесам реальної автоматизації кадастрових технологій.

За браку коштів єдиний програмний кадастровий комплекс так і не був створений, а нормативно-правова база ведення кадастру довго залишалася в зародковому стані. У 2004 році Верховна Рада ратифікувала договір зі Світовим банком про надання цільової позики на проведення паювання земель колективних сільськогосподарських підприємств та побудови системи кадастру.

Нинішній 2011 рік став переломним в історії земельного кадастру України: 7 липня Верховній Раді з восьмої спроби вдалося прийняти закон "Про державний земельний кадастр". Парламентаріям 12 років не вдавалося домовитися по двох основних позиціях. По-перше, кому вести земельний кадастр? Чи повинен він бути єдиним інформаційним простором або сукупністю місцевих локальних кадастрів? По-друге, чи буде здійснюватися державна реєстрація прав на землю у складі кадастру земельними органами або окремо, поза ним, службами Міністерства юстиції?

З першого питання законодавець визначив, що кадастр повинен бути єдиним і вестися єдиною системою державних органів по земельних ресурсах. Що стосується другого питання, то відповідь на нього дав на початку минулого року Закон "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень", згідно з яким з 1 січня 2012 року реєстрацію прав на нерухомість, включаючи землю, буде здійснювати Державна реєстраційна служба Мін"юсту у складі державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Перехід від традиційної для України унітарної моделі кадастрово-реєстраційної системи до моделі дуалістичної має пройти випробовування часом та щоденною практичною роботою.


 

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн