Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Операція "Меліорація"

 

Рахункова палата України - 22/08/2011:

 

Розглянуто Колегією Рахункової палати 27.07.2011
Гроші течуть, а зрошення немає...

 

На функціонування міжгосподарських меліоративних систем у Дніпропетровській та Запорізькій областях у 2009-2010 роках та І півріччі 2011 року з державного бюджету спрямовано понад 240 млн. гривень. Проте виділення такого значного фінансового ресурсу не вирішує наявних у галузі проблем і не забезпечує створення умов для високоефективного й екологічно безпечного використання меліорованих земель. Такий висновок Колегії Рахункової палати після розгляду результатів відповідного аудиту.

Колегія наголосила, що основною причиною низької ефективності експлуатації державних міжгосподарських меліоративних систем є порушення їхньої технологічної цілісності, адже меліоративна мережа технологічно і конструктивно була запроектована у радянські часи для експлуатації саме як цілісного комплексу при обслуговуванні господарств із великими площами зрошуваних земель.

Після реформування сільськогосподарських підприємств значна частина внутрішньогосподарських меліоративних систем залишилася без господаря або ж проходить розпайованими, орендованими, приватними землями, що ускладнило використання сільгоспвиробниками меліоративної мережі. Через недостатню кількість дощувальної техніки або незадовільний технічний стан як цієї техніки, так і насосно-силового обладнання зменшився попит сільгоспвиробників на полив земель. Наведене зумовило зниження ролі зрошуваного землеробства у продовольчому забезпеченні населення зазначених регіонів.

Місцеві держадміністрації та органи самоврядування Донецької та Запорізької областей не забезпечили передачу в комунальну власність внутрішньогосподарських меліоративних систем, через що на Дніпропетровщині стали безгосподарними такі системи на площі 55,2 тис. га, (це 27,8 відс. від загальної площі зрошуваних земель), у Запорізькій області - 52,8 тис. га (22 відс.).

Крім того, при щорічному зростанні на 15-17 відс. видатків держбюджету на експлуатацію розташованих у названих регіонах меліоративних систем кошти головним чином спрямовувались на поточне утримання існуючої мережі та підпорядкованих Держводагентству установ. У результаті оновлення парку меліоративних машин і механізмів тривалий час не проводилось, почастішали випадки розкрадання державних трубопроводів.

За час реалізації Комплексної програми розвитку меліорації земель (2000-2010 роки) площа зрошуваних угідь скоротилась у Дніпропетровській області на 21 відс., Запорізькій - на 17 відсотків. Так, у 2010 році на територіях обох областей використовувалося менше половини наявної мережі насосних станцій та фактично поливалося 12,3 відс. усіх зрошуваних угідь Дніпропетровської і 17,6 відс. Запорізької областей. Держводагенством і підпорядкованими йому облводгоспами цих регіонів не прийнято рішення щодо долі 206 насосних станцій, які тривалий час не експлуатувались.

У підсумку Колегія наголосила: центр та південь України потребують пильної уваги Уряду. Відсутність капітальних інвестицій з державного бюджету на оновлення і модернізацію державних меліоративних комплексів створює ризик не тільки щодо неспроможності забезпечити у подальшому їхню експлуатацію, а й щодо незадоволення потреб населення і галузей національної економіки у водних ресурсах.

 

Прес-служба Рахункової палати

 

 

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн