Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


"Сколько земли человеку нужно?"

 

Моя Земля - 11/05/2011:

 

Чинний Земельний Кодекс України тимчасово, до 1 січня 2015 року, обмежив площу земель с/г призначення у власності одної - фізичної або юридичної - особи. Відповідно до п.13 Перехідних положень, "На період до 1 січня 2015 року громадяни і юридичні особи можуть набувати право власності на землі сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 гектарів."

Нині точиться дискусія, чи повинна бути певна межа концентрації земель с/г призначення у руках одного власника. Цікаво, що прибічники підняття верхної межі у 100 га посилаються на економічну доцільність ведення товарного с/г виробництва у певних масштабах, а законодавець, нібито погодившись цю межу підвищити, звузив коло можливих власників с/г угідь до фізичних осіб, які, можливо, і не є кращими у веденні товарного с/г виробництва. Безперечно, що таке обмеження додає прозорості відносинам власності і спрощує контроль за тим, "хто володіє чим", але чи додає воно ефективності сільскому господарству - це зовсім інше питання.

Ми наразі далекі від будь-яких висновків щодо моделі ринку землі в Україні - на нашу думку, доступний нині проект закону "Про ринок земель" не надає повного уявлення про те, як цей ринок буде працювати. Але ми б хотіли звернути увагу на істотне збільшення площ земель с/г призначення у власності однієї особи (проте не виключено, що ця площа в процесі роботи над проектом може бути переглянута).

Так, ч.3 ст.17 проекту передбачає:

"Гранична максимальна загальна площа земельних ділянок у приватній власності однієї особи для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах природно-сільськогосподарської зони (гірської області) складає:

Полісся – 1500 гектарів;

Лісостеп – 1750 гектарів;

Степ, Степ посушливий, Сухий степ – 2100 гектарів;

Карпатська гірська область – 900 гектарів;

Кримська гірська область – 1100 гектарів."

Як бачимо, проект виходить із максимальної площі в межах ПСГ (гірської області), а не в руках одної особи. Відповідно, громадянин може володіти максимальними обсягами земель для с/г виробництва в кожній зоні. Шляхом додавання площ ми доходимо висновку, що загальна площа земель для ведення товарного с/г виробництва в руках одної особи може становити 7350 га. Це істотне підвищення межі, яка нині становить лише 100 га. Звісно, докупи ці гектари не зведеш, але поєднавши їх особою власника для цілей залучення фінансування, можливо розглядати їх як значний актив.

Та робити висновки ще зарано - побачимо, в якому вигляді проект вийде з зали ВР.

 

ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні" - 2011

 

 

 

 

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн