Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Зміна цільового призначення і містобудівна документація

 

Веб-сайт проекту "Видача державних актів на право власності

на землю в сільській місцевості

та розвиток системи кадастру" - 26/04/2011:

 

Велика кількість документів, які регулюють земельні питання, часом вимагає від власників земельних ділянок серйозно зануритися у вивчення законодавчих та інших нормативних актів. Втім, і за найдобросовіснішого ставлення до цього процесу відповідь на поставлені запитання самотужки знайти вдається не завжди.

 

Ось як описує свій "навчальний" процес один із власників: "У мене виникла необхідність зміни цільового призначення земельної ділянки з ОСГ (особисте селянське господарство) на ІЖБ (індивідуальне житлове будівництво). Законом "Про регулювання містобудівної діяльності" вказано, що забороняється зміна цільового призначення за відсутності ДПТ (детального плану території) та плану зонування територій. Водночас прикінцеві та перехідні положення цього закону дозволяють проводити таку зміну цільового призначення до 2012 року. У відділі містобудування та архітектури мені вказали на те, що, оскільки містобудівне обгрунтування згідно з новим законом не розробляється, то змінити цільове призначенння земельної ділянки можна, попередньо розробивши та погодивши детальний план території. Однак Постанова КМУ "Про порядок зміни цільового призначення..." взагалі не передбачала обов'язкового розроблення ні містобудівного обгрунтування, ні ДПТ".

Ситуацію роз"яснює начальник відділу правового забезпечення Юридичного департаменту Держкомзему Андрій Харченко.

 

- Який документ регулює порядок зміни цільового призначення земель, що перебувають у власності громадян або юридичних осіб?

- Це постанова Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. №502 "Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб". Відповідно до вимог Земельного кодексу, зміна цільового призначення земель здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, визначеному цією постановою.

- Чи необхідно для зміни цільового призначення земельної ділянки розробляти та погоджувати будь-яку містобудівну документацію, чи треба лише розробити та погодити проект зелеустрою?

- Ця постанова не забороняє (і не містить обмежень) відповідним органам виконавчої влади чи місцевого самоврядування приймати рішення про зміну цільового призначення, якщо власник ділянки не подав містобудівного обґрунтування, плану зонування або детального плану забудови території чи іншої містобудівної документації. Тобто і без цих документів рішення може бути прийняте.

Однак є одне "але": проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, обов"язково погоджується із органом містобудування і архітектури. А цей орган, погоджуючи документацію із землеустрою, керується містобудівною документацією – і в разі, якщо місце розташування того чи іншого об’єкту нерухомого майна їй не відповідає, він вправі відмовити у погодженні такого проекту.

Це підтверджується прийнятим законом "Про регулювання містобудівної діяльності". Стаття 24 цього закону говорить, що зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та детальному плану території, забороняється Земельним кодексом України. Відповідно до правових норм Земельного кодексу, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути відмовлено у разі, якщо місце розташування земельної ділянки не відповідає генеральному плану населеного пункту, іншій містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань, використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектам землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тож розробляти і подавати містобудівне обґрунтування або детальний план території до органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування, який приймає рішення про зміну цільового призначення, не потрібно. Однак для того, щоб це рішення отримало погодження з боку органу містобудування і архітектури, розроблена землевпорядна документація не повинна суперечити вже існуючій містобудівній документації.

 

Матеріал підготовлено в рамках інформаційної кампанії проекту Світового банку "Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру"

 

 

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн