Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


ГПУ повідомляє

 

Моя Земля - 17/03/2011:

 

У лютому 2011 року Генеральна Прокуратура України повідомила про наступне:

 

28.02.2011 Органами прокуратури проведено перевірки додержання законодавства щодо законності відчуження майна та земель навчальних закладів
За результатами яких встановлено, що органами виконавчої влади у галузі освіти не вживаються достатні заходи щодо розвитку мережі закладів освіти, зміцнення та збереження їх матеріально-технічної бази, належного її фінансування та використання за цільовим призначенням.
Зокрема, на сьогодні у черзі для влаштування до дитячих садочків перебуває понад 100 тис. дітей, чим порушується їх право на отримання дошкільної освіти. Найбільша кількість проблем з цього питання у АР Крим, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Одеській, Рівненській областях та м. Севастополі.
Водночас місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування приймаються незаконні рішення щодо відчуження майна дитячих дошкільних закладів, скорочення їх мережі.
Так за протестом прокурора м. Києва, скасовано рішення міськради про включення до переліку об'єктів, які підлягають приватизації, будівлю ДНЗ "Орлятко". До Господарського суду Сумської області заявлено позов прокурора Зарічного району про визнання незаконним договору купівлі-продажу приміщення дитячого садка "Чарівний замок" загальною площею майже 5 тис. кв. м.
У ході перевірки також встановлено порушення вимог Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» щодо передачі дошкільних установ колишніх колгоспів на баланс сільрад деякі з них не функціонують.
В Одеській області виявлено, що у двох районах 5 дитячих садочків не працюють понад 10 років. За втручання прокурорів районів їх передано сільським радам, розпочато оформлення документів про право власності, ремонтні роботи. На вимогу прокурорів Чернігівської області повернуто у комунальну власність 32 дитячі установи колишніх сільськогосподарських підприємств.
Упродовж п'яти років за ініціативи органів освіти припинило діяльність понад 1,2 тис. шкіл, передусім у сільській місцевості. Не завжди такі рішення обґрунтовані та відповідають вимогам законодавства. Зокрема на вимогу прокурора Генічеського району Херсонської області скасовано рішення сесії сільради, яким без згоди територіальної громади реорганізовано Семихатську школу у дошкільний навчальний заклад.
Усупереч вимогам закону майно навчальних закладів незаконно відчужується. Так, за протестом Краснолиманського міжрайонного прокурора скасовано рішення Краснолиманської міської ради Донецької області, яким включено до плану приватизації нежиле приміщення загальноосвітнього навчального закладу № 3.
Рішенням виконкому Запорізької міськради виключено з переліку об'єктів, які належать органам освіти, окремо розташовані будівлі та споруди навчально-виховного комплексу «Запорізька січ». На вказане рішення принесено протест, який задоволено.
Поширені факти незаконного відчуження майна закладів профтехосвіти.
Зокрема прокурором Шевченківського району м. Львова заявлено позов в інтересах Вищого професійного училища № 29 про визнання третейським судом права власності на майновий комплекс площею понад 500 кв. м за ТОВ "Облнафтобудальянс".
Органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування приймаються незаконні рішення щодо відчуження земель закладів профтехнавчання.
Так, Білгород-Дністровським міжрайпрокурором Одеської області опротестовано розпорядження голови райдержадміністрації про припинення права користування земельною ділянкою загальною площею 80 га, яка належала Старокозацькому професійному ліцею.
Приймаються незаконні рішення щодо ліквідації, перепрофілювання, передачі в оренду спортивних шкіл, будинків дитячої творчості. Лише за втручання прокурора Сумської області повернуто до комунальної власності територіальної громади м. Сум приміщення 19 клубів.
Поширені факти передачі приміщень закладів освіти суб'єктам господарювання, які не здійснюють освітню діяльність. Зокрема під станції техобслуговування автомобілів, магазини, офіси, салони краси, склади тощо.
Так, приміщення дошкільного навчального закладу "Пролісок" Тернопільської області надавались в оренду під медичну амбулаторію та релігійну організацію. Водночас дітям залишилась лише одна кімната для навчання. Приміщення дитячого садочка Заліщицького району цієї ж області взагалі орендували під магазин з продажу алкогольних напоїв, а кімнати гуртожитку Миколаївського машинобудівного ліцею під офіси та склади, магазини. Утім майже 150 учнів ліцею не забезпечено місцями для проживання у гуртожитку.
Не завжди орендарями вчасно та у повному обсязі сплачується орендна плата, яка повинна спрямовуватися на потреби освіти. Лише за втручання органів прокуратури м. Києва відшкодовано майже 2 млн. грн. заборгованості з орендної плати.
Непоодинокі випадки встановлення необгрунтованого розміру сплати за оренду приміщень навчальних закладів або взагалі звільнення від неї. Зокрема 40 приміщень їдалень шкіл Мукачівського району Закарпатської області орендувались підприємцями зі сплатою 1 грн. на рік. У деяких школах Київської області річна орендна плата становила 8 грн. У Херсонській області Чаплинською селищною радою прийнято рішення про надання дозволу спеціалізованій школі № 1 на проведення сімейних свят та поминальних обідів. Директором навчального закладу встановлено плату за проведення святкових заходів у розмірі 10 грн. з особи, траурних заходів - 5 грн. За протестом прокурора району вказані розпорядчі документи скасовано.
Окрім цього, перевіркою виявлено, що усупереч вимогам Закону України "Про оренду державного та комунального майна" угоди про страхування орендованих приміщень, як правило, не укладаються. Приміщення навчальних закладів надаються в оренду без позитивного висновку санітарно-епідеміологічної експертизи, без дозволу на початок роботи органів державного пожежного нагляду. Зокрема з майже 500 суб'єктів господарювання, які орендують приміщення шкіл в АР Крим, лише 96 отримали дозволи органів державного пожежного нагляду та 235 органів санітарно-епідеміологічної служби.
Усього на захист прав дітей та молоді на освіту прокурорами порушено 9 кримінальних справ. Внесено 900 документів прокурорського реагування, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто майже 400 осіб. Опротестовано 200 незаконних актів. За втручання прокурорів відшкодовано 2,3 млн. грн. Попереджено незаконне вилучення 326 га земель закладів освіти.
На усунення порушень закону внесено подання Міністру освіти і науки, молоді та спорту України, направлено інформацію до Кабінету Міністрів України.

 

28.02.2011 Порушено кримінальну справу стосовно одного з сільських голів Харківської області
Прокуратурою Харківської області проведено перевірку додержання законодавства під час виділення земельних ділянок у Дергачівському районі області.
Установлено, що сільський голова Черкасько-Лозівської сільради без розгляду на сесії сільради одноосібно склав та видав неправдиві офіційні документи щодо виділення у власність приватним особам земельних ділянок загальною площею 18,3 тис. кв. м., чим завдав збитків державі на суму понад 1,8 млн. грн.
За результатами перевірки стосовно сільського голови прокуратурою області порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч.3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК України. Посадовця заарештовано 07.02.2011. Досудове слідство у справі проводиться прокуратурою області.

 

22.02.2011 Колишньому голові Алупкінської міськради, головному архітектору міста та землевпоряднику міськради пред"явлено обвинувачення
Сімферопольська міжрайонна природоохоронна прокуратура 18 лютого 2011 року закінчила досудове слідство у кримінальній справі, порушеній стосовно колишнього голови Алупкінської міської ради, головного архітектора міста та землевпорядника міськради за незаконне розпорядження землями дитячого протитуберкульозного санаторію ім. Боброва.
За результатами слідства вказаним посадовцям пред"явлено обвинувачення у скоєнні злочинів, передбачених ч.3 ст.28 та ч.2 ст.364, ч.3 ст.365, ч.2 ст.366 Кримінального кодексу України. Обвинуваченим інкриміновано вчинення у складі організованої злочинної групи дій з незаконного відчуження земель дитячого протитуберкульозного санаторію ім. Боброва площею 6,4 га, а також протиправного надання у користування земельних ділянок площею 6 і 1,5 га у міському парку та у стометровій зоні моря відповідно. Розмір збитків становить майже 40 млн грн.
Наразі обвинувачені знайомляться з матеріалами справи.

 

22.02.2011 Прокуратура Одеської області захистила інтереси держави у господарському суді
Господарським судом Одеської області 17 лютого 2011 року задоволено позов державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт" до приватного підприємства "Укртрансконтейнер" про стягнення понад 3,5 млн грн витрат порту з земельної плати. Протягом декількох років порт сплачував кошти за територію, якою користувалося приватне підприємство.
Нагадаємо, порт подав указаний позов до суду у 2009 році. Відразу ж прокуратура Одеської області доручила Іллічівській транспортній прокуратурі стати на захист інтересів державного підприємства і забезпечити участь у цій справі та оскарження незаконних рішень суду.
Справа неодноразово розглядалася за участю транспортної прокуратури та прокуратури області.
Завдяки вжитим спільним заходам рішення суду постановлено на користь держави.

 

16.02.2011 Органами прокуратури Київської області захищено права власників земельних ділянок
Рішенням Обухівського районного суду Київської області від 04.02.2011 задоволено позов прокурора Обухівського району та визнано недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки загальною площею 1,44 га, розташовані на території Підгірцівської сільської ради, які були видані 12 громадянам у 2009 році.
Вказані земельні ділянки, які перебували у користуванні садового товариства "Барвінок" з 1989 року, на підставі незаконних розпоряджень і актів були передані у власність фізичним особам з порушенням порядку їх вилучення у попереднього землекористувача.
Також рішенням суду відповідачів зобов'язано звільнити незаконно отримані земельні ділянки.

 

15.02.2011 Скасовано незаконне розпорядження Миколаївської облдержадміністрації про відчуження 7,7 га земель лісового фонду на користь приватного підприємства
Вищий господарський суд України за участю у розгляді справи Генеральної прокуратури України 3 лютого 2011 року скасував рішення суду апеляційної інстанції та постановив нове рішення, яким задоволено позов прокуратури Миколаївської області. Таким чином, скасовано незаконне розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації про безпідставне вилучення 7,7 га земель лісового фонду державної власності та передачу цієї земельної ділянки у користування одному з приватних підприємств області.

 

15.02.2011 Генеральна прокуратура України опротестувала два рішення Ірпінської міськради
Генеральна прокуратура України у ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства на території Київської області 10 лютого 2011 року опротестувала два рішення Ірпінської міської ради про надання у власність обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Зелений Гай" двох земельних ділянок лісового фонду загальною площею 290 га.
Як було встановлено, земельні ділянки вилучались із користування державного підприємства "Київське лісове господарство" без його згоди та зміни цільового призначення.
Окрім того, засновниками вищевказаного кооперативу було шість громадян, які зареєстровані та проживають у м. Києві і не потребують покращення житлових умов.

 

14.02.2011 Виявлено порушення при отриманні у приватну власність одним із столичних обслуговуючих кооперативів земельних ділянок
За результатами проведеної Генеральною прокуратурою України перевірки встановлено численні порушення вимог чинного законодавства при отриманні у приватну власність одним із обслуговуючих кооперативів земельних ділянок, розташованих у Голосіївському районі столиці загальною, площею понад 44 га.
Так, рішенням Київської міської ради від 01.10.2007 року всупереч вимогам Земельного кодексу України та Закону України "Про природно-заповідний фонд України" передано у приватну власність зазначеному кооперативу землі природно-заповідного фонду для будівництва житла, що суперечить меті їх використання та може призвести до знищення природно-заповідного фонду.
Крім того, вказані земельні ділянки було надані юридичній особі, яка не відповідала вимогам житлового кооперативу. Він всупереч чинному законодавству був створений лише 4 фізичними особами, які не перебували на квартирному обліку та поліпшення житлових умов не потребували, а один із членів кооперативу взагалі у м. Києві не проживав. Кооператив був створений для незаконного отримання у власність земельної ділянки, а не з метою забезпечення житлом його членів.
З огляду на порушення чинного законодавства, допущені при наданні земельної ділянки і створенні зазначеного кооперативу, Генеральною прокуратурою України до господарського суду м. Києва пред'явлено позов про визнання недійсним зазначеного рішення столичної міської ради та визнання недійсними державних актів на право власності на ці земельні ділянки загальною площею понад 44 га. Також до окружного адміністративного суду м. Києва подано позов про припинення цієї юридичної особи.

 

10.02.2011 Пред'явлено позов про повернення громаді Ялти 3 га землі на Південному березі Криму
Прокуратурою АР Крим пред'явлено позов до Окружного адміністративного суду автономії про визнання недійсним рішення Ялтинської міської ради, яким житловому будівельному кооперативу на умовах безкоштовної приватизації надано земельну ділянку загальною площею 3 га у Ялті.
Підставою для оскарження у суді вказаного рішення стали порушення законодавства при виділенні землі. Прокуратура також просить суд зобов'язати ЖБК повернути ділянку громаді, привівши її у первісний стан.
Нагадаємо, наприкінці минулого року прокуратурою АР Крим порушено кримінальну справу щодо посадових осіб Ялтинської міської ради та одного з керівників міського управління земресурсів за фактом незаконного відчуження земельної ділянки, чим завдано збитків громаді у розмірі 3,8 млн грн.

 

04.02.2011 Органи прокуратури вживають заходів до повернення у державну власність майна
Органи прокуратури вживають заходів до повернення у державну власність майна, яке вибуло із неї на підставі рішень третейських судів. Зокрема прокуратурою міста Запоріжжя до Шевченківського районного суду міста 2 лютого 2011 року подано заяву про скасування рішення постійно діючого третейського суду при "Українській товарній біржі", яким незаконно визнано право власності на цілісний майновий комплекс державного підприємства "Запорізький обласний центр соціальної адаптації звільнених військовослужбовців і учасників бойових дій "Полігон" (площею понад 7,6 тис. кв. м) за КП "Тесла".

Прокуратурою Луганської області 27 січня 2011 року подано аналогічну заяву до Господарського суду області про скасування рішення третейського суду при асоціації "Юридична група "Верітас", на підставі якого у власність ТОВ "Будівельно-промислове управління "Донбасвуглеекологія" незаконно передано належний державі породний відвал у балці "Борисівська", розташований на земельній ділянці площею близько 49 га.


04.02.2011 Пред'явлено позов про стягнення 1,8 млн грн. втрат сільськогосподарського виробництва
Сімферопольською міжрайонною природоохоронною прокуратурою пред'явлено позов до Господарського суду АР Крим про стягнення з орендаря земельної ділянки у Сімферопольському районі втрат сільськогосподарського виробництва у розмірі 1,8 млн грн.
Як встановлено, товариство з обмеженою відповідальністю отримало ділянку в 2007 році, однак до цього часу не відшкодувало втрати від виведення з сільгоспобігу земель. Невиконання підприємством зобов'язань протягом установленого законом строку стало підставою для звернення прокуратури до суду задля забезпечення реалізації державної політики у сфері землекористування.

 

02.02.2011 Порушено кримінальну справу за фактом незаконного вилучення земель Ялтинського гірсько-лісового заповідника
Прокуратурою АР Крим 01.02.2011 щодо керівника одного з управлінь Ялтинської міської ради порушено кримінальну справу за ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 Кримінального кодексу України за фактом зловживання службовим становищем і посадового підроблення. Посадовцю інкриміновано незаконне узгодження виділення під житлову забудову земельних ділянок на території Ялтинського гірсько-лісового заповідника. У результаті протиправних дій керівника вилучено та передано у власність громадян земельні ділянки природно-заповідного фонду, чим завдано збитків державі на суму 1,1 млн грн.
Розслідування доручено слідчому відділу прокуратури АР Крим.


01.02.2011 Задоволено сім апеляційних скарг органів прокуратури Одеської області
Апеляційним судом Одеської області 25 та 26 січня поточного року завдяки активній позиції органів прокуратури області щодо додержання вимог законодавства України у сфері земельних правовідносин задоволено сім апеляційних скарг районних і міжрайонних прокурорів на рішення судів першої інстанції.
Усього за зазначеними актами реагування не допущено незаконне вилучення понад 18 га земель сільськогосподарського та рекреаційного призначення, розташованих на територіях Біляївського, Комінтернівського, Ширяївського, Великомихайлівського та Білгород-Дністровського районів.
 

Джерело: офіційний веб-сайт ГПУ, 2011

Компіляція: Моя Земля, 2011

 

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн