Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


ГПУ повідомляє

 

Моя Земля - 03.09.2010

 

У серпні 2010 року Генеральна Прокуратура України повідомила про наступні злочини у галузі земельних відносин:

 

20.08.2010 - У Чернівецькій області встановлені факти неправомірного використання земель державної власності
 

Прокуратурою Чернівецької області в ході наглядової перевірки встановлені факти перевищення влади службовими особами однієї із сільських рад Винницького району, що призвело до незаконного розпорядження землею державного лісового фонду, а також неправомірного використання земель державної власності службовими особами ВАТ "Укрнафта".
Встановлено, що без наявності належним чином зареєстрованих договорів оренди, шляхом самовільного зайняття та незаконного використання земель державної власності було розміщено три нафтогазовидобувних свердловини, для обслуговування яких використовувалося 6,6 га земель лісових угідь. Загальні збитки понад 500 тис. грн.
За даними фактами прокуратурою області порушено кримінальну справу щодо перевищення службових повноважень службовими особами сільської ради за ч.3 ст.365 КК України та зловживання службовим становищем службовими особами ВАТ "Укрнафта" за ч.2 ст.364 КК України.
Проводиться досудове слідство.

 

12.08.2010 - Підтверджено законність вимог Генеральної прокуратури України щодо повернення державі мисливських угідь, незаконно переданих ТОВ "Мисливське господарство "Голованівське"

Вищий господарський суд України підтвердив законність вимог Генеральної прокуратури України про повернення у власність держави мисливських угідь загальною площею 26,4 тис. гектарів, незаконно наданих у користування товариству, одним із засновників якого є Віктор Лозінський.
Постановою касаційного суду від 11.08.2010 відмовлено у задоволенні касаційної скарги ТОВ "Мисливське господарство "Голованівське" і залишено у силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій, якими задоволено позов Генеральної прокуратури України та скасовано рішення Кіровоградської обласної ради про надання мисливських угідь указаному товариству в користування, визнано недійсним договір про умови ведення мисливського господарства, зобов'язано товариство повернути спірні мисливські угіддя державі.

 

04.08.2010 - Органи прокуратури приділяють постійну увагу нагляду за додержанням земельного законодавства

Органи прокуратури приділяють постійну увагу нагляду за додержанням земельного законодавства.
У липні поточного року працівниками апарату Генеральної прокуратури України з виїздом в АР Крим, Волинську, Закарпатську, Запорізьку, Київську, Черкаську області, міста Київ та Севастополь проведено перевірки додержання законів у сфері земельних відносин.
За їх результатами органами прокуратури порушено 22 кримінальні справи, опротестовано 813 незаконних актів із земельних питань, внесено 104 подання та приписи про усунення порушень земельного законодавства. З метою повернення самовільно зайнятих земельних ділянок, відшкодування збитків, завданих земельним ресурсам, пред’явлено 217 позовів.
Перевірки засвідчили, що порушення у цій сфері мають місце, незважаючи на вжиті прокурорами заходи. Це пов’язано з масовим виданням незаконних актів органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування щодо використання усіх категорій земель, відсутністю дієвого контролю уповноважених державних органів, самовільним зайняттям земельних ділянок, невинесенням їх меж на місцевості, незавершеністю розмежування земель державної і комунальної власності, інвентаризації земель та її грошової оцінки.
Зокрема службові особи органів контролю замість виконання повноважень з охорони та використання земель, безпосередньо вчиняють злочини з метою відчуження земельних ділянок державної власності. Прокуратурою м. Севастополя 17.07.2010 порушено кримінальну справу стосовно службових осіб Головного управління Держкомзему в м. Севастополі та Севастопольської міської філії ДП "Центр ДЗК", які без відповідних рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, цивільно-правових угод незаконно виготовили та видали 70 громадянам державні акти на право власності на земельні ділянки площею 7 га. Збитки становлять понад 13 млн. грн.
За протиправних погоджень контролюючих органів незаконно вилучаються землі лісового, водного, природно-заповідного фонду та історико-культурного призначення. Прокуратурою Київської області 22.07.2010 порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України за фактом службового підроблення та зловживання службовим становищем службовими особами управління земельних ресурсів в Обухівському районі, які незаконно погодили проект землеустрою щодо відведення 6 громадянам земельних ділянок загальною площею 9,7 га на території Підгірцівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства, вказавши, що ці землі нібито відносяться до сільськогосподарських. Водночас ця ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та водного фонду. Дії вказаних службовців призвели до протиправного вилучення Обухівською райдержадміністрацією державних земель та надання їх у приватну власність громадянам. Збитки становлять понад 11,6 млн. грн. Ведеться досудове слідство.
Найпоширенішими порушеннями земельного законодавства залишаються видання органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування незаконних розпоряджень та рішень, на підставі яких з державної власності вибувають землі лісогосподарського, сільськогосподарського призначення, водного фонду та особливо цінні землі.
Прокурором м. Ялти у липні пред'явлено позови до окружного адміністративного суду АР Крим про визнання недійсними рішень Фороської селищної ради та виданих на їх підставі державних актів на право власності на земельні ділянки загальною площею 10,8 га, що незаконно надані громадянам за рахунок особливо цінних земель – коричневих грунтів Південного узбережжя Криму.
Набули поширення на території Київської області випадки фальсифікації списків членів сільськогосподарських підприємств з метою незаконного отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власність. Зокрема прокуратурою Макарівського району Київської області 13.07.2010 порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України стосовно голови одного із селянсько-фермерських господарств, який протиправно включив сторонніх осіб до складу членів господарства для отримання ними у власність земельних ділянок, які перебувають у його користуванні. Збитки становлять понад 2,3 млн. грн., з державної власності незаконно вибуло 16,3 га земель.
Подібні кримінальні справи порушено прокуратурою Києво-Святошинського району та міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області.
Вкрай повільне проведення нормативно-грошової оцінки земель, а в окремих випадках і небажання органів місцевої влади та органів місцевого самоврядування, призводять до заниження орендної плати за їх використання та ненадходження значних сум коштів до бюджетів. Зокрема прокуратурою АР Крим 16.07.2010 порушено кримінальні справи за скоєння злочинів у сфері службової діяльності стосовно службових осіб Коктебельської та Щебетівської селищних рад, які ще у 2005 році уклали із ЗАТ "Завод марочних вин та коньяків "Коктебель" договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення площами 819 га та 831 га з визначенням заниженої орендної плати. Щороку бюджети цих селищних рад недоотримували близько 1 млн. грн. кожен.
З огляду на викладені факти, органи прокуратури триматимуть на посиленому контролі питання додержання земельного законодавства. Наразі перевірки з у цій сфері тривають.

 

Джерело: Прес-служба Генеральної прокуратури України - 2010

Компіляція: ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні" - 2010

 


 

 

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн