Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


"Не виноватая я!"

 

    Держкомзем, 13/05/2010:

 

    У наведенні порядку із землею на Київщині треба боротися з причинами, а не лише з наслідками

 

    З призначенням нового голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка шпальти газет та інтернет-видання почали рясніти заголовками на кшталт: «Земельного передела не будет, но порядок наведём», «У земельній сфері збираюся навести порядок», «Киевская область лидирует по уровню коррупции в сфере земельных отношений», «Новый губернатор перетрясёт все земли, розданные за два года», «Київська ОДА заборонила надавати в оренду земельні ділянки»…

    У своїх інтерв’ю, коментарях, виступах новий голова облдержадміністрації постійно наголошує, що збирається навести порядок у земельній сфері Київщини, де склалася «кричуща ситуація». І все, мовляв, через те, що Держкомзем самостійно призначає керівників територіальних органів без погодження з головою облдержадміністрації, і що вони підпорядковані відомству напряму…

 

    Щодо наведення порядку у сфері земельних відносин Київщини

    Саме з системної роботи у цьому напрямку й почало свою діяльність нове керівництво Держкомзему майже півтора року тому. Лише короткий перелік проведених за цей час заходів може слугувати підтвердженням цьому:

- створено комісію по перевірці органів Держкомзему в Київській області;

- обговорено питання про стан і напрями роботи Головного управління Держкомзему у Київській області на розширеному засіданні колегії Держкомзему (саме тоді начальник Головного управління Андрій Іванюк поінформував учасників засідання, що очолюване ним управління нарешті ввійшло до складу Держкомзему. До цього воно працювало за межами правового поля, оскільки єдине серед управлінь не провело реорганізацію і залишалося у межах діяльності ліквідованого Державного агентства земельних ресурсів України);

- проведено прес-конференцію за участі керівників Держкомзему, Держземінспекції, Головного управління Держкомзему у Київській області, ДП «Центр державного земельного кадастру» на тему: «Наведемо порядок у сфері земельних відносин Київщини разом!»

- розглянуто питання про стан організації роботи Головного управління Держкомзему у Київській області й позачерговому засіданні колегії Держкомзему й ухвалено рішення: роботу його керівника Іванюка А.А. визнати незадовільною; доручити керівництву Держкомзему звільнити його із займаної посади.

- проведено чисельні брифінги для журналістів за участі керівництва Держкомзему та народних депутатів;

- у березні цього року проведено тематичну зустріч керівництва Держкомзему і його Головного управління у Київській області із журналістами, присвячену ситуації у сфері земельних відносин у Київській області.

     Цей перелік можна значно розширити.

     Слід зауважити, що наведення порядку у сфері земельних відносин області не зводиться до оформлення документів на землю. Це величезний комплекс масштабних заходів в організації землеустрою на території Київщини, які необхідно здійснити, щоб поставити заслін тим численним правопорушенням у земельній сфері, які сьогодні мають місце.

    А роботи тут непочатий край:

- органами місцевого самоврядування не затверджено жодного проекту землеустрою щодо розмежування земель державної і комунальної власності. Навіть рішень щодо розмежування земель прийнято менше ніж щодо 30 % площ від більше 1,5 млн га земель, які підлягають розмежуванню;

- встановлено межі 67 % населених пунктів, з них лише для половини міст обласного значення ( із 12) і для 4 міст районного значення (із 14);

- межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлено в натурі на площі 4,5 тис. га із 82 тис., або на 5,5 % площі, що в 6 разів менше ніж в середньому по Україні;

- проведено інвентаризацію 93 тис. га земель лісогосподарського призначення із 649 тис. га загальної площі, або 14,3 %, що в 2,5 рази менше ніж в середньому по Україні; оформлено правовстановлюючі документи на право користування цими землями лише на 11 %, що майже втричі менше ніж в середньому по Україні;

- проведено інвентаризацію менше 12 тис. га земель водного фонду із 229 тис. га загальної площі, або 5 %, що вдвічі менше ніж в середньому по Україні; оформлено правовстановлюючі документи на право користування цими землями лише дещо більше 4 %, що майже втричі менше ніж в середньому по Україні;

- в Київській області за останні роки прийнято найбільше по Україні рішень по зміні цільового призначення земель, починаючи з 2006 року, - на площі понад 2,3 тис. га. В основному це стосується земель лісового і водного фонду, сільськогосподарських земель та природоохоронного фонду;

- на сьогодні неосвоєний залишок коштів, що надійшли в порядку відшкодування втрат сільгосп- та лісовиробництва становить по області 211,8 млн грн, з них всупереч законодавству на депозитних рахунках - понад 80 млн гривень. Хоча цей ресурс мав би бути спрямований на заходи з охорони земель, які практично взагалі не фінансуються ні з державного, ні з місцевих бюджетів [Моя Земля: слава Богу, що така нагода сталася, інакше ми б цих даних ще довго не мали, адже Управління Держкомзему у Київській області не має свого сайту. а на сайті ОДА взагалі ніякої інформації щодо земельних відносин не знайти].

    І це далеко не всі питання, які необхідно вирішувати передусім місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування.

 

    Щодо призначення керівників територіальних органів Держкомзему у Київській області

    У 19 із 36 територіальних органів керівники територіальних органів Держкомзему призначені з відповідними погодженнями відповідно до вимог пункту 1 Указу Президента України від 5.11.1996 р. №1035/96 «Про заходи щодо підвищення ефективності роботи і відповідальності територіальних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та забезпечення їх взаємодії з Радою міністрів автономної Республіки Крим та місцевими державними адміністраціями», а саме за обов’язковим погодженням з головами відповідних місцевих державних адміністрацій. Призначення ще 14 керівників управлінь (відділів) знаходяться на погодженні з головами місцевих державних адміністрацій. Решта територіальних органів земельних ресурсів перебувають у стані реорганізації.

    Тож інформація про те, що Держкомзем самостійно призначає керівників територіальних органів без погодження з головами місцевих державних адміністрацій не відповідає дійсності, що підтверджують матеріали неодноразових перевірок.

 

    Щодо корупції у сфері земельних відносин Київщини

    Загальновідомо, що основним чинником розвитку корупції у сфері земельних відносин Київської області є високий попит на землю навколо столиці, біля річкових узбереж, навколо міст обласного підпорядкування.

    Більшість фактів корупції та хабарництва, які виявлені правоохоронними органами у сфері земельних відносин області протягом 2009 року, стосуються саме діяльності посадовців місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

    Тільки за підсумками 2009 року встановлено близько 500 розпоряджень районних держадміністрацій та рішень органів місцевого самоврядування, які прийняті з порушеннями земельного законодавства.

     До Київської обласної державної адміністрації та відповідних районних державних адміністрацій області направлено 382 клопотання щодо скасування розпоряджень районних державних адміністрацій, що суперечать вимогам законодавства України, з яких лише 60 клопотань задоволено.

    Упродовж останніх півтора року саме за ініціативи Держкомзему створювалися комісії і здійснювалися численні перевірки, в тому числі й резонансних фактів, пов’язаних із землею на Київщині.

    Результати їх часто не на користь органів влади і місцевого самоврядування. Наприклад, після оперативної перевірки Держкомземом факту знищення понад тисячі других (архівних) примірників державних актів на право власності на земельні ділянки в Управлінні земельних ресурсів в Обухівському районі виявилося, що системні оборудки із землею в цьому районі покривали саме голова райдержадміністрації і голова райради…

    На відміну від облдержадміністрації, Держкомземом з минулого року запроваджено системну роботу з інформування Генеральної прокуратури за фактами порушень у сфері земельних відносин на Київщині, в тому числі щодо незаконного обігу бланків актів, неправомірних дій керівників територіальних органів Держкомзему.

    Поінформовано громадськість і Генеральну прокуратуру, що саме на території Київської області активно розповсюджувалися зниклі у Волинській області 500 штук комплектів бланків державних актів на землю.

    У 2009 році Управлінням державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель проведено 2724 перевірки дотримання вимог земельного законодавства на території Київської області, під час яких виявлено 1994 порушення. За їх результатами до органів прокуратури направлено 636 клопотань та матеріалів.

    Тож, наводячи порядок у сфері земельних відносин Київщини, передусім потрібно боротися з причинами, які призводять до негараздів у земельній сфері, а не лише з самими негараздами.

    Держкомзем продовжує наполегливу роботу в цьому напрямі.

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн