Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Стан земель катастрофічно погіршується

 

  Рахункова Палата ВРУ, 15/03/2010:

 

  Розглянуто Колегією Рахункової палати 09.02.2010
  Засівають управлінськими рішеннями - колоситься господарський безлад та правовий хаос

  Проблема збереження, відтворення, раціонального використання земель в Україні останніми роками надзвичайно загострилася. Заходи з охорони земель, а саме сільськогосподарського та лісогосподарського призначення, не здійснюються, внаслідок чого їхній стан катастрофічно погіршується, що є свідченням незадовільного управління в галузі використання та охорони земель Держкомземом, Мінагрополітики та Держкомлісгоспом - такі висновки Колегії Рахункової палати за результатами проведеного аудиту.

  У державі втрачено джерело формування коштів для фінансування робіт зі збереження, відтворення та раціонального використання земель. Це відбулося через те, що із закону "Про плату за землю" було виключено ст.3, за якою плата за землю (а це сумарно орендна плата за землю і земельний податок) мала використовуватися, зокрема, і на охорону земель. Тепер же кошти від плати за землю зараховуються до "загального кошику" місцевих бюджетів, а видатки на заходи з охорони земель як на державному, так і місцевому рівнях передбачаються за залишковим принципом і становлять останніми роками менше одного відсотка від таких надходжень.

  Це менше, ніж нічого! Нічого не роблять і структури, які мали би порушити питання про правові прогалини у законодавстві. При цьому ще й планові видатки Держкомзему у 2009 році на провадження заходів із земельної реформи становили лише 3,5 відсотка від потреби, а на раціональне використання земельних ресурсів - 18,8 відсотка.

  Через, фактично, відсутність державного фінансування Держкомзем не проводить моніторинг земель, своєчасно не виявляє змін їхнього стану, внаслідок чого не забезпечуються попередження та ліквідація наслідків негативних процесів.

  Незадовільний стан управління землями лісогосподарського призначення призвів до того, що навіть відсутня достовірна інформація про площі таких земель в Україні. Відомості про облік лісів як складової державного лісового кадастру останній раз надавалися Держкомлісгоспом станом на 01.01.2002 та й то тільки стосовно державних лісогосподарських підприємств, які знаходяться у віданні Держкомлісгоспу і мають у користуванні 68% загальної площі лісів країни.

  Суперечливим є законодавче і нормативно-правове поле, яке регламентує виконання органами виконавчої влади функцій з управління в галузі використання та охорони земель. Відтак зростає кількість порушень земельного законодавства, інформація про кількісний облік земель в Україні залишається викривленою та недостовірною.

  Через бездіяльність Уряду та центральних органів виконавчої влади українська земля бездумно експлуатується і катастрофічно втрачає свій природній потенціал. З цього приводу Голова Рахункової палати Валентин Симоненко зазначив на засіданні Колегії: "Хто у нашій державі відповідає за збереження земель? На ділі - ніхто. Хто дбає про раціональне використання і так вкрай збіднених грунтів? Ніхто. Хто наглядає за порятунком земель від незаконного розбазарювання? І знову відповідь - ніхто. Хоча є один "розпорядник"... Це правовий хаос та господарський безлад, на який лише споглядає Кабінет Міністрів".

 

  Прес-служба Рахункової палати

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн