Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


За державу обидно!

 

  Держкомзем України, 04/03/2010:

  Чому нові ліцензійні умови Держкомзему не всім до вподоби?

  Деякі суб’єкти господарювання і засоби масової інформації не однозначно сприйняли нові Ліцензійні умови провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт, які набули чинності з 1 січня, і піддали їх критиці. Позицію Держкомзему з цього приводу на зустрічі із журналістами, яка відбулася у Держкомземі, озвучили заступник Голови Сергій Бєльчик, директор Департаменту державної експертизи землевпорядної документації та ліцензування Микола Шишов та начальник Управління внутрішнього контролю Леонід Івашко. 

  Чому виникла необхідність у розробці нових ліцензійних умов? За словами заступника Голови Держкомзему Сергія Бєльчика, попередні ліцензійні умови, які діяли з 2001 року, застаріли та не відповідали умовам сьогодення. Вони фактично містили лише дріб’язкові формальні вимоги до суб’єктів ліцензованої діяльності та не передбачали будь-яких вимог до якості проведених робіт у системі землевпорядкування. Наслідок цього - вал звернень громадян, які, одержавши технічну документацію, не змогли оформити правовстановлюючі документи на свої земельні ділянки. Натомість нова редакція Ліцензійних умов передбачає цілий комплекс технологічних, кваліфікаційних, організаційних вимог до здійснення діяльності на ринку землеустрою, землеоціночних робіт і надання відповідних послуг ліцензованими структурами.

  - Звичайно, введення нових вимог дещо обтяжує суб’єкти підприємницької діяльності, але ці обтяження не співставні з тими завданнями, які повинні якісно та професійно вирішувати відповідні ліцензовані структури на ринку землевпорядних послуг. Тому Держкомзем сьогодні займає і займатиме в цьому питанні жорстку позицію, - наголосив Сергій Бєльчик.

  Також заступник Голови Держкомзему висловив переконання, що ефект від запровадження нових Ліцензійних умов буде відчутний вже протягом першого півріччя поточного року.

  За словами директора Департаменту державної експертизи землевпорядної документації та ліцензування Миколи Шишова, сьогодні насправді спостерігається тенденція погіршення якісного стану робіт на ринку землевпорядної, землеоціночної продукції. Це передусім засвідчує аналіз звернень і скарг громадян на діяльність ліцензованих підприємств. Якщо у 2007 році до Держкомзему надійшло 620 скарг від громадян та юридичних осіб, у 2008 – 792, то в 2009 році – 2930 скарг. Тому Держкомзем не міг бути просто спостерігачем того, що відбувалося, і втрутився у цей процес через прийняття нових Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт.

  Крім того, як зазначив Микола Шишов, упродовж 2009 року, коли ще діяли старі Ліцензійні умови, було проведено 259 позапланових перевірок суб’єктів господарської діяльності на ринку землевпорядних, землеоціночних робіт і за їх результатами анульовано 35 ліцензій. А нинішнього року, з прийняттям нових Ліцензійних умов, проведено 71 позапланову перевірку і анульовано 30 ліцензій у підприємств.

  Також директор Департаменту підкреслив, що пріоритетом діяльності Держкомзему є наведення порядку на ринку землевпорядних та землеоціночних послуг, підвищення якості землевпорядної документації та захист прав громадян, які замовляють цю документацію у ліцензованих підприємствах і не можуть отримати продукцію, за яку сплатили кошти.

  Однак, негаразди є не лише в якості роботи ліцензованих структур. Як зазначив начальник Управління внутрішнього контролю Держкомзему Леонід Івашко, ця сфера діяльності, на жаль, переобтяжена іншими негативними тенденціями, які пов’язані, у тому числі з елементами корупційних діянь. Він, зокрема, наголосив, що протягом останніх років, в період активного розвитку ринку земельних відносин, що було пов’язано з ростом цін на землю, спостерігалася тенденція, коли окремі керівники органів Держкомзему, керівники державних підприємств вживали максимум зусиль і заходів для того, щоб максимально спростити і сприяти діяльності пов’язаних з ними комерційних структур (ліцензіатів) і, відповідно, цим знищували матеріально-технічну базу, кадровий потенціал державних підприємств, які входять до сфери управління Держкомзему і органів земельних ресурсів. Тому після заходів, вжитих Держкомземом в цьому напрямку, й отримали достатньо агресивну позицію з боку цих осіб і пов’язаних з ними суб’єктів господарської діяльності, яка підтримується окремими громадськими організаціями, високопосадовцями, а також досвідченими фахівцями у сфері земельних відносин, наголосив Леонід Івашко і, на прохання журналістів, навів кілька прикладів.

   Минулого року Головне управління Держкомзему у Харківській області очолював Анатолій Вовк, який незадовго до цього обіймав посаду заступника Голови Держкомзему. За висновками Контрольно-ревізійного управління у Харківській області, через дві комерційні структури – ТОВ «Земінформ» і ТОВ «Новітні технології землеустрою», співзасновником яких є дружина Анатолія Вовка, освоєно майже весь обсяг коштів, які були спрямовані в Харківській області для фінансування заходів із проведення земельної реформи. Зокрема, за висновками КРУ, протягом 2007-2008 років ці дві фірми отримали за договорами понад 4 млн гривень, з яких освоєно було 2700 тисяч – вони встигли виконати якийсь обсяг робіт, а решта робіт, на які використані кошти, не була підтверджена первинними документами. Також КРУ в Харківській області зробило висновки, що ці суб’єкти господарювання і відповідно керівники органів Держкомзему є пов’язаними особами.

   Ще один приклад. Донедавна заступником Голови Держкомзему працював Антон Миколайович Третяк, який створив цілу мережу суб’єктів господарювання і пов’язаних осіб, до якої була залучена його родина, зокрема, син, невістка. Вони створили 7 суб’єктів господарювання, які виконували роботи в Обухівському районі. Специфіка цього району добре відома. На жаль, коли Держкомзем відреагував на звернення народних депутатів, Генпрокуратури і провів відповідні перевірки, то позиція Держкомзему, яка залишається незмінною, зустріла досить агресивний супротив, зокрема, від деяких органів влади, Асоціації «Земельна спілки України», членами ради якої є ці два колишні заступники Голови Держкомзему.

  Свого часу директором ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» працював Дмитро Валентинович Кілочко, Він створив фірму «Геоприват», через яку оформлено за два роки майже 4 тис. земельних ділянок. Це, зрозуміло, при вартості від 500 до 1000 гривень за виготовлення документації. Скільки втратило доходів державне підприємство, яке належить до сфери управління Держкомзему, підрахувати неважко.

   - Не хочу узагальнювати, у системі працює достатньо порядних людей – фахівців і спеціалістів. Але, на жаль, така ось тенденція протягом останніх 5-7 років по системі була досить поширеною, - підсумував начальник Управління внутрішнього контролю.

   Учасники зустрічі відповіли на інші запитання журналістів.

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн