Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Чому досі не видано державні акти всім власникам земельних часток (паїв)?

 

  Держземінспекція, 24/12/2009:

  Територіальними органами Держземінспекції протягом поточного року проведено цільові перевірки стосовно додержання порядку оформлення та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку. За результатами проведених перевірок встановлено таке.
  За інформацією Рескомзему АР Крим, головних управлінь земельних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі 6 млн. 863 тис. громадян, що набули право на земельну частку (пай) з отриманням сертифікатів, видано близько 6 млн. 221 тис. державних актів на земельні частки (паї), тобто 91%.
  У результаті проведених територіальними органами Держземінспекції перевірок дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних часток (паїв) виявлено 796 порушень на земельних ділянках загальною площею близько 16,65 тис. га.
  У ході аналізу отриманої від територіальних органів Держземінспекції інформації щодо стану заміни сертифікатів на державні акти встановлено, що 558,3 тис. державних актів не видано. Причинами затримки видачі державних актів взамін сертифікатів є: втрата сертифікату; смерть власника сертифікату та відсутність спадкоємців; відсутність у власників сертифікатів коштів на оформлення правовстановлюючих документів на землю та їх реєстрацію; власники сертифікатів або спадкоємці мешкають за межами України; відсутність точної адреси власників сертифікатів або спадкоємців. Не отримано найбільшу кількість державних актів на право власності на земельні ділянки взамін сертифікатів на земельну частку (пай) у таких областях: Львівській (84982), Волинській (51089), Чернігівській (50159), Хмельницькій (45434), Рівненській (43300), Житомирській (43203), Івано-Франківській (29977), Сумській (28746).
  Основною причиною, яка не сприяє своєчасному виготовленню та реєстрації правовстановлюючих документів на земельні ділянки, є висока вартість робіт та затягування з виготовленням документів проектними організаціями. Негативно впливає на цей процес і ситуація, коли власники та спадкоємці сертифікатів не бажають отримувати державні акти на земельну частку (пай), оскільки отримання державного акта на право власності на земельну ділянку впливає на розмір соціальної допомоги.
  Одним із розповсюджених порушень вимог земельного законодавства є використання земельних часток (паїв) сільськогосподарськими підприємствами без документів, що посвідчують право користування земельними ділянками, або без державної реєстрації їх у відповідності до вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України.
  Для прикладу. На території Івано-Франківської області встановлено факти використання земельних часток (паїв) загальною площею 46 га для вирощування сільськогосподарської продукції, які знаходяться в оренді ТОВ “Світанок” в межах Долинського району с. Надіїв, без державної реєстрації реєстрації договору оренди. Директора підприємства Й. Гошовського притягнуто до адміністративної відповідальності та за невиконання повторного припису направлено клопотання про припинення використання зазначеної земельної ділянки ТОВ “Світанок” до Долинської районної державної адміністрації. Також, в результаті проведеної перевірки виявлено порушення нераціонального використання земельних ділянок (забур’яненість) ТОВ “Біоленд-Франківськ” в межах Снятинського району (с. Горішнє Залуччя, земельна ділянка площею 222 га та с. Завалля - 558 га). В результаті вжитих заходів інспекторами Держземінспекції у Івано-Франківській області, зазначене порушення усунуто.
  Залишається проблема затримки виготовлення державних актів 237 громадянам на території В’язенської сільської ради Путивльського району Сумської області. Як зазначалося вище, державні акти не виготовляються у зв’язку з тим, що управлінням культури обласної державної адміністрації не надається позитивний висновок по технічній документації без проведення археологічного обстеження території. ДП НДЦ „Охоронна археологічна служба України” інституту археології НАН України для проведення археологічного обстеження площі потребує з громадян значних коштів (близько 200 грн за 1 га обстеженої площі).
  У деяких регіонах виявлено випадки самовільного зайняття земельних часток (паїв).
  У Тернопільській області виявлено самовільне зайняття земельних часток (паїв): ТОВ “Золота Нива” загальною площею 65,8 га на території Горошівської сільської ради Борівського району; ТОВ “Агро-Лан” площею 157,2 га та території Плосківської та Шпиколосівської сільських рад Кременецького району;, ТОВ “Захід агропродукт” загальною площею 101,18 га на території Соколівської сільської ради Теребовлянського району; ПАП “Конкурент” загальною площею 96,35 га на території Могильницької сільської ради Теребовлянського району; ПАП “Агропродсервіс” загальною площею 117,7 га на території Денисівської сільської ради Козівського району.
  За результатами перевірки матеріали справ у порядку ст. 253 Кодексу України про адміністративні правопорушення скеровано до прокуратур Теребовлянського та Козівського районів, Управління СБ України у Тернопільській області та РВ УМВС у Борівському районі Тернопільської області.
  У Хмельницькій області на території с. Іршики Старокостянтинівського району ППА “Відродження, ВМ” самовільно зайняло земельні частки (паї) загальною площею 215 га. З метою порушення кримінальної справи, матеріали перевірки з розрахунком шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 223,758 тис. грн., направлено до прокуратури Старокостянтинівського району.
  У результаті вжитих заходів реагування в регіонах власниками сертифікатів було замовлено технічну документацію для оформлення 1063 державних актів на право власності на земельну ділянку, з яких вже видано 556 державних актів.
  Територіальними органами Держземінспекції спільно з територіальними органами Держкомзему організована та проводиться роз'яснювальна робота стосовно необхідності заміни сертифікатів на державні акти та вживаються заходи щодо запобігання порушенням земельного законодавства при використанні земель сільськогосподарського призначення.
  Перевірки стосовно додержання порядку оформлення та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай) тривають.

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн