Моя Земля – інформаційна підтримка земельної реформи та земельних відносин в Україні.
   
     

Останні зміни
8/10/2013


Чи буде в Трахтемирові національний парк?

 

  Наприкінці серпня 2009 року в "Урядовому кур"єрі" (29/08/2009) було надруковано повідомлення, що у відповідь на звернення Заступника Голови ВРУ Миколи Томенка "до Генерального прокурора України Олександра Медведька щодо визначення статусу земель регіонального ландшафтного парку "Трахтемирів" та законності використання його території приватними структурами Генпрокуратура поінформувала, що вона продовжує розглядати цю справу.

  Нагадаємо, у своєму зверненні ("Урядовий кур'єр" розповідав про ініціативу депутата в одному з попередніх номерів) М. Томенко звернув увагу на те, що свого часу Трахтемирів володів унікальними пам'ятками археології, історії, природи, які нині безповоротно знищені. Сьогодні в святому для українців місці діє "специфічне" об'єднання "приватний регіональний ландшафтний парк" і починають з'являтися об'єкти приватного значення, які обмежують доступ до заповідника як звичайних відвідувачів, так і фахівців, що суперечить чинному законодавству України.

  Зі свого боку, Міністерство охорони навколишнього природного середовища, до якого теж було направлено звернення, повідомило, що згадане об'єднання створено відповідно до рішення Черкаської обласної ради 1997 р. Натомість проект організації території регіонального ландшафтного парку "Трахтемирів", охорони, відтворення і рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів, розроблений ще 2001 р. Науковим центром заповідної справи, досі не погоджено. Не розроблено і проект землеустрою щодо організації і встановлення меж РЛП "Трахтемирів".

  Водночас міністерство зазначило: на базі РЛП "Трахтемирів" Загальнодержавною програмою формування національної екологічної мережі на 2000-2015 роки передбачено створити Трахтемирівський національний природний парк, в основі діяльності якого має бути відновлення історико-ландшафтного середовища. Пріоритетами у використанні спадщини Трахтемирова мають стати науково-пізнавальне освоєння його території і екологічний туризм."

  Моя Земля: ми хотіли б нагадати, що проблема виникла вже дуже давно, і увагу громади і депутатів також привернула давно, тому є побоювання, що під прикриттям створення парку фактично сформовано чималий приватний маєток із обмеженим і контрольованим доступом. Наведемо депутатське звернення Олега Тягнибока від 13 липня 2005 року:

Про недопущення знищення культурного заповідника "Трахтемирів"

Віце-прем'єр-міністру України з гуманітарних питань п. Томенку М. В.
Міністру культури і туризму України п. Білозір О. В.
Генеральному прокурору України п. Піскуну С. М.
Голові Черкаської обласної державної адміністрації п. Черевку О. В

Депутатський запит

Про недопущення знищення історичних та археологічних пам'яток Українського народу,
які належать до Державного історико-культурного заповідника "Трахтемирів",
припинення протиправної діяльності на території заповідника та
надання йому статусу "Національний"

  Постанова Кабінету Міністрів України від 01.07.1994 р. № 446 "Про державний історико-культурний заповідник Трахтемирів" оголосила комплекс пам'ятників історії та культури, що знаходиться між селами Трахтемирів і Бучак Канівського району Черкаської області Державним історико-культурним заповідником Трахтемирів. Іншою Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1761 "Про занесення пам'яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України" Державний історико-культурний заповідник Трахтемирів (Канівський район, с. Григорівка) був занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

  Відповідно до Тимчасового положення Про державний історико-культурний заповідник Трахтемирів, затвердженого рішенням Черкаського облвиконкому від 09.08.1994 р. № 3, до складу заповідника передаються у визначеному законодавством порядку 8 територій загальною площею 4465 га (Додаток № 1). Відповідно до ст. 75 Земельного кодексу України, а також Закону України Про природно-заповідний фонд України, ці території належать до земель історико-культурного призначення і вилучаються з сільськогосподарського та іншого господарського використання (п. 1.5.); "всі музейні предмети, які знаходяться під охороною заповідника, складають його основні фонди і входять до складу Музейного фонду України. Історико-культурні цінності, що знаходяться на балансі заповідника, та його територія, не підлягають роздержавленню і приватизації" (п. 1.7.)

  На його території було розташовано 81 археологічний, 9 історичних та 9 природничих пам'ятників. Проте право володіння на землю заповідником оформлено не було, внаслідок чого частина заповідних земель перетворилась на землі лісового фонду, які увійшли як складова частина приватного ландшафтного парку Трахтемирів. Таким чином з'явився приватний заповідник на території державного на десятки тисяч гектарів. Вже у 2000 році цю приватну частину державного заповідника тісно пов'язали з І. Бакаєм. За часів прем'єрства В. Ющенка він був обнесений колючим дротом, збудовані сторожові башти.

  За аудиторським висновком Контрольно-ревізійного управління "вже у 1999 році розпорядженням Черкаської ОДА … площу переданих заповіднику земель зменшено на 3875 га і доведено до 590 га, решту земель оголошено заповідною територією, а у 2000 році на цій території створено регіональний ландшафтний парк Трахтемирів - недержавний заповідник. Рішення ухвалили, але Постанову КМУ щодо державного історико-культурного заповідника Трахтемирів ніхто не скасовував… Як наслідок, на території державного заповідника Трахтемирів на даний час знаходяться тільки 18 пам'яток, а решта (поселення скіфського та давньоруського часу) - на території ландшафтного парку. Водночас відповідальність за стан збереження всіх пам'яток покладено на державний заповідник. Крім того, на території приватного ландшафтного парку Трахтемирів ведеться капітальне будівництво, проект же забудови території - відсутній."

  Черкаська обласна рада передала в постійне користування заповідну територію АТЗТ "Аграрно-екологічне об'єднання Трахтемирів, діяльність якого пов'язують з екс-главою Державного управління справами І. Бакаєм, який оголошений у міжнародний розшук".

  Так, за рішенням Черкаської обласної ради Про зміни до рішення обласної ради від 05.06.1997 №12-5 Про закріплення мисливських угідь від 26.12.1997 № 14-5 - приписне мисливське господарство Трахтемирівське, розташоване на території Григорівської сільради, було вилучено з користування УТМР Черкаської області й закріплено за АТЗТ Трахтемирів. Рішення було мотивоване тим, що нова комерційна структура на терені державного заповідника Трахтемирів займатиметься відтворенням й охороною тваринного світу. У 1999 році сесія Черкаської облради прийняла рішення про передачу у постійне користування для ведення лісового господарства - земель держлісфонду в межах мисливського господарства Трахтемирівське АТЗТ Трахтемирів для створення регіонального ландшафтного парку.

  26.02.2000 р. депутати Черкаської облради в порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 01.07.1994 р. № 446 ухвалили рішення про організацію регіонального ландшафтного парку Трахтемирів місцевого значення, фундатором якого стало АТЗТ АЕО Трахтемирів (м. Київ). Сесія облради приймає до відома, що РЛП Трахтемирів буде організовано в межах території, зарезервованої рішенням облвиконкому від 19.06.1986 р. "Про оголошення заповідної території Трахтемирів", а також від 02.08.1989 р. № 159 "Про розширення меж заповідної території Трахтемирів", а також на території, де створено Державний історико-культурний заповідник Трахтемирів, - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.07.1994 р. № 446 і рішення облвиконкому від 09.08.1994 р. № 3.

  Оскільки ухвала депутатів облради абсолютно не передбачала регулювання відносин між комерційною структурою та місцевою владою, та питання про співіснування та взаємодію двох об'єктів на одному й тому самому місці: АТЗТ Трахтемирів і державного історико-культурного заповідника Трахтемирів, у різноманітні інстанції з приводу створення РЛП Трахтемирів.

  У процесі передачі заповідних територій Управління містобудування й архітектури Черкаської облдержадміністрації зверталося з офіційним запитом до різноманітних інстанцій з проханням дати законодавчо-правову оцінку щодо функціонування нового регіонального ландшафтного парку, створеного комерційною структурою (АТЗТ АЕО Трахтемирів), на всій території вже існуючого Державного історико-культурного заповідника Трахтемирів. Серед таких інстанцій були й Українське товариство охорони пам'ятників історії та культури, Інститут археології НАН України, Міністерство культури й мистецтв України, відділ охорони культурної спадщини, Держбуд України, Управління охорони й реставрації пам'ятників містобудування й архітектури, студія неординарного проектування Міжнародної академії архітектури. Проте жодної однозначної відповіді так і не було отримано.

  За останніми повідомленнями ЗМІ депутати Черкаської обласної ради скасували рішення про передачу заповідних земель міста Трахтемирова АТЗТ "Аграрно-екологічне об'єднання Трахтемирів". Депутати відреагували на протест прокуратури області на рішення, затверджене депутатами ще у 2000 році "Про вилучення і надання земельних ділянок для несільськогосподарських потреб". Беручи до уваги той факт, що юридична особа, якій планувалася земельна ділянка, не виконала умов рішення, обласна рада скасувала пункт, що стосується надання земельної ділянки дочірньому підприємству "Мисливське господарство Трахтемирівське АТЗТ" "АЕО Трахтемирів" для організації і ведення лісового господарства земель Лісфонду.

  Хочу наголосити, що Трахтемирів - це одна із сакральних назв Українського народу та української історії поряд з такими як Київ, Чигирин, Глухів, Суботів, Холодний Яр та інші. Літописці свідчать, що саме тут акумулювалася духовна енергія України-Русі-Скіфії. Особливо цінними в історико-культурній спадщині Трахтемирова є: стоянка епохи мустьє (120-130 тис. років); городище VII-VI століття до н.е., це один із найбільших політичних центрів місцевих племен скіфського часу на Правобережній Україні; могильник на Батуриній горі біля села Зарубинці, який дав назву слов'янській археологічній культурі рубежу нашої ери - зарубинецькій; літописне місто Заруб XII-XIII століття) і Зарубський монастир - один із найбільших на Русі церковно-культурних центрів; Трахтемирівський козацький монастир і власне Трахтемирів, як перша козацька столиця в XVI-XVII століттях (1578 р. під тиском запорізьких лицарів польський король Стефан Баторій офіційно передав у володіння січовикам стародавню козацьку столицю Трахтемирів. Тут у Зарубському монастирі було розміщено госпіталь для поранених і літніх інвалідів. Статус козацької резиденції та столиці Трахтемирів дістав у XVI-XVII ст. Тут працював уряд козаків, обирали гетьманів, приймали іноземних послів і майстрували козацькі флотилії. Звідси також виходили у далекі походи. Запорожці відбудували Трахтемирівський монастир і при ньому спорудили військовий госпіталь. Це був перший лікувальний благодійний заклад для поранених, хворих і немічних воїнів в Україні. Трахтемирів довго був центром політичних і військових, а також суто козацьких і релігійно-національних інтересів).

  І це все сьогодні приречене "бакаями" на знищення. Прикладами брутального ставлення до українських національних пам'яток є те, що на могилі наказного козацького отамана Мухи побудовано басейн, а хрест із могили, датований 1682 роком, перенесено в неподобне, але зручне для "бакаїв" місце; адреса мисливської резиденції І. Бакая збігається з місцем розташування скіфського городища VII-VI ст. до н.е., прогнозованими поселеннями бронзового століття й безліччю інших археологічних об'єктів державного історико-культурного заповідника; щоб потрапити на територію Державного історико-культурного заповідника Трахтемирів, потрібно пройти одинадцять узгоджувально-дозвільних інстанцій.

  Враховуючи вищевикладене, з огляду на унікальність заповідної території, її насиченість видатними пам'ятниками історико-культурної спадщини державного значення, його слабкої захищеності в нових умовах, з метою збереження пам'яток археології, історії та культури Українського народу і природного середовища Трахтемирова вважаю за необхідне:

1. провести всебічну інвентаризацію Державного історико-культурного заповідника Трахтемирів (земля, об'єкти історико-культурної спадщини тощо);

2. вжити всіх необхідних заходів на поновлення статусу Державного історико-культурного заповідника Трахтемирів на всій території, визначеній актами Кабінету Міністрів України з урахуванням рішення Черкаської облради щодо скасування рішення про передачу земель заповідника приватному підприємству;

3. припинити протиправну діяльність приватних структур, які діють на території заповідника Державного історико-культурного заповідника Трахтемирів;

4. вжити всіх визначених законом заходів для притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні чинного законодавства щодо захисту історичної та культурної спадщини;

5. вжити всіх визначених законом заходів для демонтажу будівель ("дача Бакая"), споруджених на території заповідника Державного історико-культурного заповідника Трахтемирів з порушенням нормативно-правових актів України;

6. вжити всіх визначених законом заходів щодо відновлення пам'яток археології, історії, культури Українського народу, які знаходяться на території заповідника Державного історико-культурного заповідника Трахтемирів;

7. підготувати необхідні документи щодо надання Державному історико-культурному заповіднику Трахтемирів статусу "Національний".

  Про результати розгляду запиту прошу повідомити у термін, визначений ст. 15 Закону України "Про статус народного депутата України".

  З повагою, Олег Тягнибок

Інші статті розділу >>
Про нас | Мапа сайту | Додому | Контакти | Допомога | ЧАВО | Корисна інформація

(с) Громадська організація "Інформаційно-ресурсний центр "Реформування земельних відносин в Україні", 2008. Позиція авторів матеріалів, розміщених на сайті, може не співпадати з позицією ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні". Використання матеріалів сайту, автором або власником яких є ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні", дозволяється за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"


QWER-team – разработка, продвижение сайтов, web дизайн